ładujemy...

 • Abra dAb

  hip-hop, rap

 • Abra dAb

  hip-hop, rap

O artyście

Dab, założyciel składu, na swoim koncie ma już trzy platynowe i złote płyty z zespołem Kaliber 44.

Pierwszą solową płytę wydał w 2004 roku. Na „Czerwonym Albumie” gościnnie pojawili się m.in. Gutek, DJ Feel-X, Frenchman, DJ Bart, Jajonasz, WSZ i CNE. Można również usłyszeć nową wersję "Miasto jest nasze" w duecie z Tede. „Czerwony Album” promowany był utworem "Rapowe Ziarno 2 (Szyderap)” z animowanym teledyskiem, nagranym przez Daba wraz z Marcinem Macukiem (związanym m.in. z grupą Pogodno).

Album zdobył Fryderyka 2004 za najlepszy album hip hop, nominację do Fryderyka 2004 za najlepszy teledysk „Rapowe ziarno 2 (Szyderap)”, nagrodę MTV POLSKA za najlepszy teledysk „Rapowe ziarno 2 (Szyderap)”, 3 nominacje do Yach Film Festiwal 2005 za najlepszą reżyserię, animację do „Rapowe ziarno 2 (Szyderap)” oraz GRAND PRIX, a także Yacha Internautów w ramach 14. Yach Film Festiwal 2005 za „Rapowe ziarno 2 (Szyderap)”.

„Czerwony Album” Abra dAba intrygował również niezwykłą okładką wykonaną przez Kobasa Laksę.

Drugi solowy album „Emisja Spalin” Abra DAb wydany został w grudniu 2005 roku. Można na nim usłyszeć Gutka, Jokę, Numera Raz i Czarnego Złota (HST, Jajonasz, Gano) oraz kompozycje dAba, Jajonasza, Feel-Xa, Żusta oraz IGSa. Na płycie wystąpił również ponownie skład Indios Bravos. Za gramofonami stanęli, jak zwykle, DJ Feel-X i DJ Bart.

Płytę promował utwór „Rap to nie zabawa już”, do którego teledysk zdobył Yacha 2006 za najlepszy scenariusz. Za stronę graficzną albumu oraz wizualną teledysku odpowiedzialny był Kobas Laksa.

Dyskografia

 • 2004 Czerwony album
 • 2005 Emisja spalin
 • 2008 Ostatni poziom kontroli
 • 2010 Abradabing
 • 2012 ExtraVertik
abradab

Teledyski

Posłuchaj artysty