Xiąże Warszawski

Email Drukuj PDF

 

 

 

 

 

 

 

W 2006 roku, nakładem wytwórni S.P. Records, ukazała się debiutancka, solowa płyta klawiszowca KULTU Janusza Grudzińskiego. Artysta występuje pod pseudonimem Xiąże Warszawski. Fanom Kultu znany jest też jako „Gruda”.

Na płycie zatytułowanej „Olśnienie” znajdziemy dziesięć piosenek o dość zróżnicowanej stylistyce. Grudziński jest kompozytorem, twórcą tekstów i współwykonawcą wszystkich utworów. Na albumie gościnnie pojawiają się muzycy zespołu KULT – Tomasz Glazik na saksofonie, Janusz Zdunek na trąbce i Piotr Morawiec wraz z synem na gitarach. Inni goście to Jacek Pałucha (ex Formacja Nieżywych Schabuff), który zaśpiewał tu dwie piosenki, Michał Kulenty na flecie, gitarzysta Jacek Wąsowski („Chily my”), akordeonista Fabian Włodarek i śpiewająca chórki Iga Kazimierczyk. 

Jedna z piosenek – „Rockowa rodzina z Polska w tle” ukazała się już wiosną na singlu Kultu „Kocham cię, a miłością swoją”. Dziewięć pozostałych to utwory premierowe.

Płytę „Olśnienie” promuje utwór „Spacer po Warszawie”, do którego powstał również teledysk autorstwa Jerzego Zalewskiego - twórcy m.in. filmu „Tata Kazika”. Co więcej album Xięcia zawierał będzie bonusowo teledysk w wersji telewizyjnej oraz w wersji nieocenzurowanej!

Różnorodność gatunków muzycznych, to, że każdy kawałek znacząco rożni się od pozostałych, to na pewno siła tej płyty. Drugą jej niewątpliwą zaletą jest to, co z kolei wspólne dla wszystkich utworów – melodyjność. Ale nie ma się co dziwić – wszak Janusz Grudziński to kompozytor tak znanych przebojów Kultu jak m.in. „Arahja”, „Czarne słońca”, „Gdy nie ma dzieci”, czy ostatni hit - „Kocham cię, a miłością swoją”. Całość dopełniają ciekawe teksty – czasami bardzo osobiste, z reguły pogodne i ciepłe, z dużą dawką humoru, ironii i autoironii. Jednym słowem słucha się tego dobrze i na pewno nie można się przy słuchaniu „Olśnienia” nudzić.

„Ciekawostką jest fakt, że wszystkie kompozycje powstały w ciągu około dziesięciu dni (stad tytuł płyty – „Olśnienie”)” – mówi o powstawaniu albumu Xiąże Warszawski. „Skomponowane zostały w 2003 roku z myślą o nowej płycie Kultu. Bieg wydarzeń sprawił, że stało się inaczej…” – dodaje.

Janusz Grudziński zajmuje się także pisaniem muzyki filmowej. Skomponował m.in. muzykę do serialu „Rodzina Zastępcza”, „Tata, a Marcin powiedział”, filmów - „Kratka”, „Fortuna czyha w lesie”, „Sople płaczą na ulicy Wawelberga”, czy „Gnoje". Wystąpił też w epizodycznych rolach w filmach "Siedem przystanków na drodze do raju", „Kallafiorr”, „Fortuna czyha w lesie”, „Mało upalne lato”.

 

 

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach przeglądarki..

Akceptuję ciasteczka z tej strony.